Youth Voice

Posted on Posted in Uncategorized

“Youth Voice” ( Vocea Tinerilor)

 

Europa la noi acasă
---
Proiectul s-a desfășurat cu succes “Youth Voice”(Vocea Tinerilor), Medway Youth Trust în perioada 08 - 28 octombrie 2016, unde au colaborat tineri din Marea Britanie cu elevii noștri din clasele liceale.

Un proiect co‐finanțat de Uniunea Europeană prin Programul Eramus+ Medway Youth Trust – Marea Britanie și Intercolege Danemarca, avînd ca scop să descopere potențialul tinerilor și să promoveze cetățenia activă, să manifeste empatie față de persoanele aflate în situații dificile, să recunoască propriile calități și să le compare cu ale altora, au propus diferite strategii de pregătire, modalități de învățare pentru schimbările care îi pot aștepta în viitor, discuții despre atitudini, valori și viață socială.

Tineri din Marea Britanie, coordanatorii și elevii noștri. În acest proiect toți s-au implicat cu mult suflet și dăruire, toată administrația liceului coordonați de Muntean Angela – director, profesorii, elevii, toți au avut o participare activă, datorită căreia au fost accumulate experiențe noi, cunoștințe, informații și multă socializare. Tinerii din liceu au fost ghidaţi în acest 

proiect de profesorii Gropa Galina, Ciobanu Natalia, Scorțescu Silvia, Brodețchi Ala, Lașcu Lidia, Medvițchi Larisa, Neghin Carolina, Golovatiuc Valentin, Bostan Ludmila.

Prin acest proiect s-a reușit promovarea tradițiilor și obiceiurilor moldovenești. Timp de 21 de zile tinerii din Marea Britanie au avut diverse activități: jocuri de cunoaștere, un tur prin orașul Chișinău și un program special intercultural.

Tineri din Marea Britanie la o lecție de limbă română Au avut loc acțiuni sociale în satul Bardar raionul Ialoveni, unde oaspeții noștri au cules struguri și au fost serviți cu bucate tradiționale moldovenești.

De asemenea, oaspeții împreună cu elevii noștri au vizitat Institutul Oncologic Chișinău (Centrul Educațional pentru copii bolnavi de cancer) unde s-au desfășurat activităţi de voluntariat.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *